Vänsterpartiet Malmö representeras av ungefär 65 personer i Malmö Stad olika politiska organ: kommunfullmäktige, kommunstyrelse, kommunalråd, nämnder, beredningar, råd, bolag samt som nämndemän i tingsrätten. Här finns en presentation av samtliga förtroendevalda – klicka på respektive namn för att få mer information. Senast uppdaterad 2018-09-29

Kommunfullmäktige

Ordinarie ledamöter:

Ersättare:

P1020899

Kommunstyrelsen

Kommunalråd

  • Emma-Lina Johansson
  • Anders Andersson

Arbetsmarknads- och socialnämnden

  • Mats Högelius, ledamot
  • Linda Svensson, ersättare

Fritidsnämnden

Funktionsstödsnämnden

  • Carin Gustafsson, ledamot
  • Anna Larsson, ersättare

Förskolenämnden

Grundskolenämnden

Gymnasie- och vuxenutbildningssnämnden

  • Alexandra Thomasson, ledamot
  • Holger Cannerfors, ersättare

Hälsa-, vård och omsorgsnämnden

Kulturnämnden

Miljönämnden

  • Tobias Petersson, ledamot
  • Gunilla Ryd, ersättare

Servicenämnden

Stadsbyggnadsnämnden

Tekniska nämnden

Valnämnden

  • Alexandra Hellman, ledamot
  • Ahrne Christiansson, ersättare

Överförmyndarnämnden

  • Anne Ruponen, ledamot
  • Kalle Eriksson, ersättare

Malmö Live AB

  • Daniel Sestrajcic, ledamot
  • Lisa Stolpe, ersättare

MKB

  • Morgan Svensson, ledamot

Centrala pensionärsrådet

  • Anders Andersson

Råd för demokrati och trygghet

  • Showan Shattak

Rådet för funktionshinderfrågor

Råd för nationella minoriteten romer

  • Emma-Lina Johansson

Direktionen för Dahlgrenska stiftelsen

  • Showan Shattak

Revisorskollegiet

  • Göran Hellberg

VA Syds förbundsfullmäktige

  • Anders Andersson, ledamot
  • Sadiye Altundal, ersättare

 

Nämndemän till Tingsrätten på 4 år (2016-2019), 22 st

  1. Joachim Blomqvist
  2. Nils Eckerbom
  3. Magela Fuentes Gonzalez
  4. Anna-Greta Gunnarsson
  5. Oscar Hyden
  6. Mansour Kafi
  7. Anette Karbin
  8. Sanna Kyllsen
  9. Maria Kållberg
  10. Susanne Larsdotter
  11. Anna Lundberg
  12. Victor Malmberg
  13. Amanda Muren Cederstrand
  14. Trudi Neergaard
  15. Boel Pettersson
  16. Gun Mary Philipson
  17. Stefan Rosholm
  18. Gunilla Ryd
  19. Göran Sevelin
  20. Anna-Maria Stuparich-Clementi
  21. Eva Svegborn
  22. Angelica Wågby

 Nämndemän till Tingsrätten på 4 år (2020-2023), 25 st

  1. Hoda Mohammad Ali
  2. Karin Andersson
  3. Lizette Alturken
  4. Nina Delfin
  5. Nils Eckerbom
  6. Ingrid Johansson Flygare
  7. Magela Fuentes Gonzalez
  8. Anna-Greta Gunnarsson
  9. Mohamed Hamidi
  10. Oscar Hyden
  11. Anette Karbin
  12. Lisette Karbin
  13. Ylva Emel Karlsson
  14. Sandra Klinth
  15. Maria Kållberg
  16. Susanne Larsdotter
  17. Pia Ljungquist
  18. Anna Lundberg
  19. Gertrude (Trudi) Neergaard
  20. Stefan Rosholm
  21. Åsa Segerman
  22. Carin Spjuth
  23. Eva Svegborn
  24. Andreas Innab Tiger
  25. Polly Westerlind