Vänsterpartiet har beslutat att skjuta fram sin partikongress. Istället för i maj hålls kongressen 29 oktober till 1 november 2020  i Västerås och Jonas Sjöstedt som har meddelat sin avgång som partiledare kommer sitta kvar fram till kongressen i oktober.

 

 

Ombud till kongressen

 

I första valomgången valdes ett ombud

  • Agneta Lenander – Svalöv.

———————————————-

 

Val av ordinarie (omg 2). I ordinarievalet var antalet avgivna röster 441 (samtliga godkända).

Valda

  • Umihana Rašovic Kasumovic, Eslöv   223
  • Emma-Lina Johansson, Malmö  218
  • Claudia Velásquez, Helsingborg 217
  • Ana Süssner Rubin, Malmö 211
  • Lisa Claesson, Malmö 207
  • Tove Karnerud, Malmö 198
  • Patrik Strand, Malmö 190
  • Mårten Pavlov, Lund 189
  • Ingrid Mattiasson Saarinen, Helsingborg 187
  • Jesper Sahlen, Lund 187
  • Fanny Söderlund, Kristianstad 183
  • Patricia Escalante, Malmö 182
  • Susanne Meijer, Hörby 182
  • Gunilla Wahlberg, Lund 176
  • Karin Feldt, Kristianstad 175
  • Maria Dexborg, Malmö 174
  • Sabrin Omar Högelius, Malmö 169
  • Mats Sundbeck, Simrishamn 166
  • Jens Börjesson, Malmö 165
  • Laila Fast Petrovic, Eslöv 164
  • Birgitta Ehlin, Malmö 153
  • Maria Kållberg, Malmö 150
  • Mats Billberg Johansson, Malmö 147
  • Lisa Stolpe, Malmö 144
  • Tobias Petersson, Malmö 142
  • Patrik Munthe, Malmö 133

——————————————–

Ej valda

  • Busi Dimitriu, Malmö 100
  • Showan Shattak, Malmö 98
  • Vilmer Andersen, Malmö 97
  • Anders Skans, Malmö 94
  • Lukas Lennartsson, Sjöbo 93
  • Momodou Jallow, Malmö 90
  • Emma Wennerholm, Höganäs 85
  • Banesa Martinez, Malmö 82
  • Rebecca Thell, Helsingborg 81
  • Anfal Mahdi, Malmö 77
  • Joel Nordström, Malmö 76
  • Daria Bogdanska, Malmö 75
  • Mirjam Katzin, Malmö 75
  • Anders Nilsson, Eslöv 73
  • Linn Fristedt, Malmö 72
  • Christel Lindqvist, Höör 70
  • Gunilla Ryd, Malmö 70
  • Svjetlana Sarić, Helsingborg 70
  • Magnus Roslund, Landskrona 69
  • Alexandra Thomasson, Malmö 67
  • Kristian Holmström, Ystad 65
  • Alicia Smedberg, Malmö 63
  • Minna Skans, Malmö 59
  • Tjatte Hedlund, Malmö 58
  • Amalia Bartholdson, Malmö 49
  • Anton Flink, Malmö 45

————————————————————————-

 

Val av suppleanter (omg 2). I suppleantvalet var antalet avgivna röster 422 (samtliga godkända).

Valda

  • Showan Shattak, Malmö 217
  • Busi Dimitriu, Malmö 211
  • Banesa Martinez, Malmö 193
  • Svjetlana Sarić, Helsingborg 183
  • Anfal Mahdi, Malmö 179
  • Vilmer Andersen, Malmö 178
  • Nina Jakku, Malmö 172
  • Alexandra Thomasson, Malmö 171
  • Daria Bogdanska, Malmö 170
  • Minna Skans, Malmö 168
  • Ehab Khalaf, Malmö 165
  • Rebecca Johansson, Lund 164
  • Anders Nilsson, Eslöv 163
  • Linn Fristedt, Malmö 163
  • Hodan Omar, Malmö 160
  • Magnus Roslund, Landskrona 160
  • Alicia Smedberg, Malmö 159
  • Carl Aragón, Malmö 158
  • Sara Gigja, Ängelholm 154
  • Birgitta Möller, Helsingborg 150
  • Joel Nordström, Malmö 150
  • Amalia Bartholdson, Malmö 148
  • Kristian Holmström, Ystad 145
  • Gustavo Garcia, Burlöv 145
  • Ingeborg Ekstrand, Hörby 144
  • Miranda Borgkvist, Malmö 142
  • Uno Hansson, Hörby 125

———————————————————————-

Ej valda

  • Umihana Rašovic Kasumovic, Eslöv 104
  • Claudia Velásquez, Helsingborg 101
  • Tove Karnerud, Malmö 91
  • Ana Süssner Rubin, Malmö 85
  • Emma-Lina Johansson, Malmö 84
  • Lisa Claesson, Malmö 84
  • Patrik Strand, Malmö 83
  • Anders Skans, Malmö 81
  • Jesper Sahlen, Lund 75
  • Mårten Pavlov, Lund 74
  • Fanny Söderlund, Kristianstad 72
  • Emma Wennerholm, Höganäs 71
  • Karin Feldt, Kristianstad 68
  • Lukas Lennartsson, Sjöbo 68
  • Gunilla Ryd, Malmö 67
  • Mirjam Katzin, Malmö 67
  • Gunilla Wahlberg, Lund 66
  • Rebecca Thell, Helsingborg 64
  • Sabrin Omar Högelius, Malmö 64
  • Laila Fast Petrovic, Eslöv 60
  • Ingrid Mattiasson Saarinen, Helsingborg 59
  • Jens Börjesson, Malmö 58
  • Mats Högelius, Malmö 54
  • Anton Flink, Malmö 52
  • Tjatte Hedlund, Malmö 50
  • Boel Pettersson, Malmö 43
  • Birgitta Ehlin, Malmö 42